A korlátolt felelősségű társaságok esetében lényeges változásokat vezetett be az új Polgári Törvénykönyv ( 2013. évi V. tv.). Az egyik legfontosabb változás, hogy 2014. március 15-ét követően már csak minimum 3.000.000.-Ft összegű törzstőkével lehet alapítani korlátolt felelősségű társaságot.
Azoknak a már meglévő Kft-knek, amelyeknek a törzstőkéje nem éri el a 3.000.000.-Ft-ot két választásuk van: vagy megemelik a törzstőkéjüket 3.000.000.-Ft-ra, vagy más társasági formába alakulnak át, aminek megfelel az 500.000.-Ft-os törzstőkéjük, pl. betéti társasággá.
A jogszabály lehetőséget ad arra, hogy ameddig a tőkeemelésről nem dönt a társaság, addig a korábbi, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. tv. (Gt.) alapján működjön. A jogszabály kimondja, hogy a feltőkésítési döntésig a Kft-nek a Gt. rendelkezéseit kell alkalmaznia.
1./ A törzstőke felemelése törzstőkén felüli vagyonból. Ennek feltétele, hogy a társaság saját tőkéje meghaladja 3 millió forintot. A tapasztalatom szerint a legtöbb érintett vállalkozásnál ez a helyzet nem adott.
2./ A tagok megfelelő összegű pénzbeli hozzájáurlásokat teljesítenek a társaság felé, ezzel emelik meg a törzstőkét. A tagok nem csak készpénzzel emelhetik meg a tözstőkét, hanem apporttal is. Ez lehet bármilyen valós értékkel bíró vagyontárgy vagy forgalomképes vagyoni értékű jog ( pl. követelés).
3./ A tagok befektetőket vonnak be a társaságba- azaz új tagok lépnek be a társaságba – akik vagy pénzbeli vagy nem pénzbeli, azaz apport szolgáltatásával járulnak hozzá a törzstőke felemeléséhez.
A jogszabály lehetővé teszi, hogy a törzstőke emelés összegét ne egy összegben, hanem részletekben teljesítse a társaság illetve azt is lehetővé teszi, hogy ha 2016. március 15-ig nem fizetik be a tőkeemelés összegét, akkor meghatározhatnak akár 1 éves határidőt is, azonban addig, amíg a teljes 3 millliós törzstőke nincs befizetve, a társaság a tagoknak nem fizethet osztalékot és a tagok a még be nem fizetett törzstőkéjük erejéig a magánvagyonukkal is felelősek a társaság tartozásaiért.
Ebben az esetben át kell alakulnia olyan társasági formává, amelyben a tagok felelőssége nem korlátozott. Ilyen a közkereseti társaság és a betéti társaság.
Ha ezt nem vállalja, akkor döntenie kell a jogutód nélküli megszűnésről. Ez a végelszámolás, amennyiben ezt a társaság vagyoni lehetőségei lehetővé teszik.
Ha csak a kötelező tőkeemelés és a Ptk. szabályainak való megfelelés miatt történik a változásbejegyzés, akkor illetékmentes, ha azonban egyúttal más változást is bejelentenek (például székhelymódosítás, ügyvezetőváltás), akkor illetéket kell fizetni.
Ha bármilyen más változást is bejelent a cég, akkor meg kell fizetni a 15.000.-Ft eljárási illetéket és a 3.000.-Ft közzétételi díjat.
Milyen következménnyel jár a határidő elmulasztása?
Azok a cégek, amelyek 2017. március 15. napjáig nem emelik fel a jegyzett tőkéjüket 3.000.000.-Ft-ra, ill. nem döntenek az átalakulásukról, vagy a jogutód nélküli megszűnésükről, számíthatnak arra, hogy a Cégbíróság szankciókat fog alkalmazni velük szemben.
A bíróság felszólítja a társaságot a szabálytalan működés megszüntetésére, de emellett bírságolhat is 50.000.-Ft-tól 500.000.-Ft -ig terjedően. Ha a cég nem tesz eleget a Cégbíróság felszólításának, a cégbíróság felfüggesztheti a társaság működését, vagy akár véglegesen is eltilthatja a további működéstől és megszüntetheti a céget. Ilyen esetben a társaság köteles végelszámolást lefolytatni, vagy ha ennek nem áll fenn a lehetősége, akkor felszámolási eljárásnak van helye.
Amennyiben a fenti témával kapcsolatban további kérdése van várom a hívását.