A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. tv. szerint föld tulajdonjogát belföldi természetes személy és tagállami állampolgár szerezheti meg.
Kivétel: a magyar állam és a Földforgalmi törvényben meghatározott jogi személy ( pl. bevett egyház, települési önkormányzat stb. ) is megszerezheti a földet a törvényben szabályozott esetekben és feltételekkel.
1 hektárig szerezheti meg a föld tulajdonjogát, aki nem földműves. (a már tulajdonában álló földterület mértékét és a megszerezni kívánt földterületet össze kell számítani a szerzési jogosultság megállapításánál. ) Ez a szabály nem vonatkozik a közeli hozzátartozók közötti szerződésekre és a rekreációs célú fölszerződés esetén.
1 hektár felett 300 hektárig – ez a földszerzési maximum- csak földműves szerezheti meg a föld tulajdonjogát.
A földműves státusz feltételei:
– ennek hiányában igazoltan legalább három éve mező-,vagy erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet folytat, tevékenységét saját nevében és saját kockázatára folyamatosan Magyarországon végzi, a tevékenységéből árbevétele származott, vagy az árbevétel azért maradt el, mert a megvalósult mező,- vagy erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott,
vagy
-. szakirányú végzettség hiányában, legalább 3 éve, és minimum 25%-ban a tulajdonában álló, Magyarországon bejegyzett mezőgazdasági termelőszervezet tagjának minősül, aki mező-, erdőgazdasági tevékenységet,és azokat kiegészítő tevékenységet személyes közreműködőként végzi.
Fontos szabály, hogy a területnagyság számításánál a földdel azonos helyrajzi számon nyilvántartott művelés alól kivett terület nagyságát is bele kell számítani!!
A földműves és mezőgazdasági termelőszervezet – két kivételtől eltekintve – a föld birtokát legfeljebb 1200 hektár mértékig szerezheti meg. Ez hívják birtokmaximumnak.
A két kivétel, amelyre fentebb utaltam, a törvény által kedvezményezett tevékenységek végzőire vonatkozik, akik 1800 hektár területnagyságon gazdálkodhatnak. Ezt nevezi a törvény kedvezményes birtokmaximumnak.
A két kedvezményezett csoport:
Fontos szabály: A birtokmaximum mértékének megállapításánál a területnagyság mértékébe a földdel azonos helyrajzi számon nyilvántartott művelés alól kivett terület területnagyságát is be kell számítani.
A kényszerhasznosításba vont terület nem számít bele, hogy a kényszerhasznosításra vállalkozó személy esetében a birtokmaximum mértékébe!!
Bizonyos esetekben a földszerzési maximum túlléphető: Ezek az esetek az alábbiak:
azon földekre vonatkoznak, amelyek vonatkozásában a megjelölt élethelyzetek a földforgalmi törvény hatálybalépésekor már fennálltak